Geologie
Horninový podklad tvoří biotitický až fibol-biotitickýstředně zrnitý granodiorit dehetnického typu, překrytý písky písčitými hlínami.
Rostliny
Je to mezofilní až mezohygrofilní druhově pestrá loukas hojným prstnatcem májovým a všivcem ladním. Je to jedna z mála lokalit v ČR s početným výskytem kriticky ohroženého bělorozchodíku huňatého. Převažují zde společenstva polopřirozených luk a vysokobylinné porosty. Najdeme tu například čertkus luční, bezkolenec modrý, krvavec toten, hadí kořen větší, kozlík dvoudomý, zábělník bahenní, ostřice prosová, starček potoční, blatouch bahenní, pryskyřník prudký, skřípina lesní. V severní části chráněného území, kde je větší sucho se vyskytují krátkostébelná pastvinná společenstva (violka psí, smilkou tuhou, mochnou nátržníkem, všivec ladní, atd.)
Živočichové
Můžeme zde najít zástupce brouků, kteří žijí spíše ve vyšších polohách. Mimo jiné zde žije například drabčík, mandelinka a také podhorské druhy dvoukřídlých (např. kuklice, lupice, vrtule, moucha, bzučivka). V rybníčku v ochranném pásmu NPP byla nalezena i škeble rybničná. Na obrázku vidíte rosničku zelenou, která se na území ochranného pásmu NNP. Je to jediný zástupce čeledi rosničkovitých žijících v Česku. V České republice patří k silně ohrožeý druh a je zákonem přísně chráněná. Chrakteristický je především její skřek.