Zvláště chráněná území ČR Národní parky Chráněné krajinné oblasti Maloplošná chráněná území Táborska

Doubí u Žíšova

(Přírodní památka)

Lokalita

Doubí u Žíšova je zbytek lužního lesa v nivě na levém břehu řeky Lužnice. Nachází se cca 1,5 km severovýchodně od obce Žíšov a 2 km severně od středu města Veselí nad Lužnicí.

Rok vyhlášení: 1957
Katastrální území: Žíšov u Veselí nad Lužnicí
Rozloha: 1,54 ha
Nadmořská výška: 405-406 m n. m.

doubiuzisova.jpg, 50kb

Předmět ochrany

Důvodem ochrany této přírodní památky je převážně přirozený lužní porost, který je většinou dubový.

Rostliny

rozrazildlouholisty.jpg, 22.6kb Porost této oblasti tvoří především acidofilní bikové doubravy(Luzolo albidae-Quercetum). Ve stromovém patře se převážně vyskytuje dub letní, místy je přimísena bříza bělokorá. Mezi další dřeviny na tomto území patří např. lípa malolistá, borovice lesní, topol osika, smrk ztepilý a jeřáb ptačí. V keřovém patře najdeme např. zástupce jako krušinu olšovou nebo lísku obecnou. V bylinnném podrostu výrazně převažuje ostřice třeslicovitá. Dále zde můžeme vidět také další nenáročné rostliny jako bika bělavá, konvalinka vonná, kostřava ovčí, černýš luční, kručinka německá, kručinka barvířská a borůvka černá. Další rostliny,patřící mezi náročnější druhy, které zde můžeme najít jsou kokořík mnohokvětý, lilii zlatohlávek a zvonečník klasnatý. Ve více prosvětlených a vlhčích místech se vyskytují charakteristické druhy svazu Molinion, zejména srpice barvířská, bukvice lékařská, řebříček bertrám a olešník kmínolistý, rozrazil dlouholistý. Na okraji lesního porostu se vyskytuje hvozdík pyšný, který je silně ohrožený.

Živočichové

platynus livens.jpg, 21,2kb

V půdě pod spadaným listím můžeme zahlédnout střevlíčky Pterostichus a Platynus livens. Na kokořínku a konvalinkách se vyskytují larvy pilatky Phymatocera aterrima. Dále můžeme najít na kmenech stromů a větvích například červenáčka Schizotus pectinicornis, a různé druhy octomilek.

Použitá literatura

Jako zdroje těchto informací jsem použil/a následující literaturu:

Autor: Novotná Štěpánka, V4.G, 2011