Rostliny
V celé oblasti přírodní památky Kozlov celkem převažují vlhké polokulturní luční porosty se společenstvy bezkolencových luk a ostřicovomechových porostů. Vysoko bylinná společenstva pcháčových luk můžeme najít podél vodního toku a v teréních depresích. V lokalitě se zde vyskytuje hojně populace prstnatce májového, která je tvořená několika tisíci jedinců. Rostou zde také jiné druhy rostlin jako třeba hadí mord nízký, krvavec toten, čertkus luční, svízel severní, olešník kmínolistý, řebříček bertrám, kozlík dvoudomý, suchopýr úzkolistý a starček potočný. Mnoho druků ostřice např. Hartmanova, prosová, šedavá. Na stanovištích s trvale vlhkým porostem zde běžně rostou rozrazil potoční, tužebník jilmový, vrbina obecná, skřípina lesní, blatouch bahenní a děhel lesní.
Geologie
Jako horninový podklad je zde biotitická a sillimanit-biotitická pararula. Překrývají ji uloženiny spodní části mydlovarského souvrství a pleistocenními soliflukčními hlínami. Svrchní vrstvu sedimentů nacházející se podél toku potoka zaujímají holocenní splachové hlíny. Půdu pokrývá hlavně pseudoglej, který je pro ní typický a někde najdeme i kambizem pseudoglejovou.
Živočichové
Hojně se zde vyskytují mokřadní druhy brouků nebo třeba střevlík, krasec, slunéčko a mnoho dalších. Lupice, pestřenka nebo bedlobytka patří mezi zajímavější druhy dvoukřídlých, které zde byly zjištěny jako jediný výskyt v České republice.
Aktuální využití
Tato louka je po celou dobu v soukromém vlastnictví, udržuje se sečením a pravidelným sklízením. Pro zachování současného stavu vegetace je tento tradiční způsob obhospodařování přínosný.