Zvláště chráněná území ČR Národní parky Chráněné krajinné oblasti Maloplošná chráněná území Táborska

Rod

(Přírodní rezervace)

Lokalita

Rybník Rod s rašeliništěm ve výtopě ležící cca 500 m východně od Frahelže.

Rok vyhlášení 1990
Katastrální území Val u Veselí nad Lužnicí (okres Tábor)
Rozloha 36,10 ha
Nadmořská výška 415-416 m
Obrázek není k dispozici

Předmět ochrany

Předmětem ochrany je rybník Rod s rozsáhlými rákosinami a s velkými plovoucími zblochanovými ostrovy, které slouží jako hnízdiště mnoha druhů vodního ptactva (především vrubozobých). Východní zrašelinělá část rybníka přechází v přechodové rašeliniště s charakteristickou květenou. Lokalita je dále významným shromaždištěm vodního a mokřadního ptactva v době jarních a podzimních tahů. Žije zde také řada ohrožených druhů obojživelníků.

Rostliny

Rozsáhlé ostrovy a poloostrovy nepravidelných tvarů tvoří společenstva rákosin klidných vod tvořených výlučně plovoucím zblochanem vodním (Glyceria maxima). Obrázek není k dispozici Místy se na jejich obvodu vykytuje orobinec širolistý (Typha latifolia) a úzkolistý (T. angustifolia)nebo kosatec žlutý (Iris pseudacorus). Směrem na východ k lesnímu komplexu přecházejí zblochanové plochy plynule do pásma vysokých ostřic (Caricion gracilis, Caricion rostratae) s ostřicí štíhlou (Carex gracilis), o. ostrou (Carex acutiformis), o. vyvýšenou (Carex elata), o. měchýřkatou (Carex vesicaria) a zábělníkem bahenním (Comarum palustre). V tomto vegetačním pásmu se nachází několik mělkých jezírek se společenstvy svazů Nymphaeion albae a Sphagno-Utricularium s leknínem bělostným (Nymphaeion candida), zevarem nejmenším (Sparganium minimum), bublinatkou jižní (Utricularia australis) a b. bledožlutou (Utricularia ochroleuca). Na jejich okrajích se rozprostírají plochy ostřicovorašelinilíkových společenstev svazu Sphagno recurvi-Caricion canescentis, která navazují na koberce živých rašeliníků, ve kterých rostou rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), pupečník obecný (Hydrocotyle vulgaris), violka bahenní (Viola palustris), klikva bahenní (Oxycoccus palustris), vzácně kapraď hřebenitá (Dryopteris cristata) a suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum). Kolem lesa jsou vyvinuty úzké lemy bezkolencových luk se smldníkem bahenním (Peucadanum palustre), které přecházejí postupně do borůvkových borů. Nepravidelné vyvýšeniny v rašeliništi řídce porůstají tavolníkem vrbolistým (Spiracea salicfolia), krušinou olšovou (Frangula alnus), břízou bělokorou (Betula pendula) a borovicí lesní (Pinus sylvestris).

Živočichové

Obrázek není k dispozici Rybník s ostrůvky a rozsáhlými litorálními porosty je ornitologickou lokalitou, navazující rašeliniště je stanovištěm cenných společenstev bezobratlých. Byli zde nalezeni například podhorský střevlíček Patrobus assimilis a drabčík Gymnusa variegata. Přírodní rezervace je jednou z mála českých lokalit s drabčíky Stenus kiesenwetteri a Atanygnathus terminalis. Vzhledem k eutrofizaci poklesl v poslední době význam lokality jako hnízdiště vodních ptáků. Také v kolonii racka chechtavého (Larus ridibundus), jedné z největších na Třeboňsku, dochází k postupnému ubývání hnízdících ptáků.

Použitá literatura

Jako zdroje těchto informací jsem použil následující literaturu:

Autor: Matěj Zelenka, V4.G, 2011