Rostliny
Hlavní předmětem ochrany z hlediska rostlinstva jsou zejména: Caricion gracilis čily porosty vysokých ostřic, dále také Kapradiník bažinný (latinsky Thelypteris palustris), pryskyřník velký, ostřice dvoumužná, bazanovec kytkokvětý, vachta trojlistá, všivec bahenní, prstnatec májový a bradáček vejčitý. Dále také pryskyřník velký, kapraď hřebenitá, ostřice dvoumužná, zábělník bahenní, bazenovec kytkovětý, vachta trojlistá a všivec bahení.
Souvislé plochy litorálních rákosin plynule přecházejí v rozsáhlé plochy vysokých trsnatých ostřic, do kterých pronikají křovité formace bažinných vrbin. V severní části chráněného území ve směru k obci Horusice se k nim přidávají nálety břízy bělokoré, olše lepkavé, borovice lesní, a topolu osiky. V největší a nejstarší takto vzniklé uzavřené mokřední olšině, povrch rašeliniště degraduje a tvoří se slatina. Přilehlé polopřirozené a kulturní louky plynule navazují na ostřicové nebo vrbové formace a nacházejí se v různém stupni podmáčení. Rostou na nich prstenec májový a bradáček vejčitý. ..... A mnoho dalších výnamných druhů květeny.
Živočichové
Lokalita je především hnízdištěm ptáků vázaných na litorální porosty a mokré louky. Hnízdí zde např.: chřást vodní (Rallus aquaticus), bekasina otavní (Gallinago gallinago), linduška lušní (Anthus pratensis), konipas luční (Motacilla flava), cvrčilaka slavíková (Locustella luscinioides), slavík modráček (Luscinia svecica), síkočice vousatá (Panurus biarmicus), Bukač velký.
(Botaurus stellaris) Horusický rybník je jedním ze čtyř nejvýznamnějším shromaždišť vodních ptáků v době migrací na Třeboňsku (až deset tisíc exemplářů).
Využití
Uzemí přírodní rezervace je ovlivňováno intenzivním hospodářstvím na Horusickém rybníku a na okolních zemedělských pozemcích. Obhospodařované louky jsou koseny nepravidelně v závislosti na jejich zamokření. Uzemí není přístupné veřejnosti.
Poznámka
Zvýšená eutrofizace způsobuje zvětšování ploch nitrofilních, hlavně zbochanových porostů na úkor přirozenějších rákosinných společenstev a rychlejší rozšiřování náletů vrb a ostatních druhů dřevin.
K Horusickým blatům můžete dojít z Bošilce kolem zemědělského statku, ale rezervace přímo navazuje také na silnici č. 3 mezi Táborem a Č. Budějovicemi a přilehlou železniční trať.