Za obcí Majdalena Zlatá stoka protéká lesy Kazatelna a Sklenářka. Za můstkem silničky vedoucí k železniční zastávce Majdalena, kde z obce vytéká, se na jejím levém břehu zprvu ještě rozkládají pastvniny na severním okraji městské části Herda, zatímco pravý břeh se hned noří do lesa. Právě podél pravého břehu můžeme stoku sledovat dále lesem, protože ji zde kopíruje zpočátku dobrá lesní cesta.
Pravý břeh se brzy začíná významně vyvyšovat nad hladinu Zlatou stoku i nad levý břeh. Lesní cesta podél Zlaté stoky se však asi po kilometru začíná významně zhoršovat, až se docela ztrácí. V těch místech už ovšem je téměř na dohled jedna z nejzajímavějších technických památek Zlaté stoky, před níž se stoka stáčí přímo k severu. Hluboko v polesí svaté Barbory byl totiž daleko od civilizace postaven akvadukt, kterým se Zlatá stoka klene přes Odlehčovač (nebo-li Železnou stokou).
Odlehčovač začíná svůj tok oddělením se z Podřezanské stoky u východního okraje rozsáhlé rašeliništní oblasti nalezající se mezi obcí Branná a Barborou. Odtud pokračuje na severovýchod přes lesy Blata a Hrdlo až k akvaduktu, kde se mimoúrovňově míjí se Zlatou stokou. Tu zde podtéká a pokračuje dál lesem Kazatelna, podtéká železniční trať z Třeboně do Českých Velenic i silnici I/24 z Třeboně na Halámky a v národní přírodní rezervaci Stará a Nová řeka se vlévá do Lužnice.
Akvadukt je uměle vytvořený vodní most Zlaté stoky, který slouží k přemostění Odlehčovače. Celá stavba je doplněna uzavíracími a přepouštěcími stavidly. Vzhledem ke své důmyslné konstrukci a stáří byla zařazena mezi technické památky.
Za akvaduktem přes Odlehčovač pokračuje Zlatá stoka dále k severu, přičemž její břehy jsou dost podmáčené a výrazně zarostlé vysokými travami. Po necelém půlkilometru pak Zlatou stoku překonává svým mostem zpevněná lesní cesta, za níž se stoka prudce stáčí k západoseverozápadu.
Při zpracování této stránky byly použity následující podklady:
Šárka Konopiská, 2. C