Ohniska světových konfliktů

Kašmír

Nejvýše položená střelnice na světě

Lokalita

Severní část Indie

Kontinent: Asie
Zasažené území: nejsevernější část Indie
Doba vzniku konfliktu: říjen 1947
Důvod konfliktu: Spor o Kašmír mezi převážně hinduistickou Indií a muslimským Pákistánem.
Odhad počtu obětí: 44 000 (radikálové uvádějí až dvojnásobek)
Současný stav: Dnešní stav je vyústěním dějinného vývoje země. V roce 1949 bylo vyhlášeno příměří, ale přestřelky mezi Indií a Pákistánem občas stále ještě narušují klid a mnozí Kašmířané žádají nezávislost na obou sousedních státech.
Kašmír

Časová osa konfliktu

1947 - Vpád bojovníků horských kmenů z afghánského pomezí.
1989 - Ozbrojené střety mezi indickou armádou a militantními muslimy.
2004 - Jednání v Dillí s kašmírskou koalicí Harijat.
2005 - Obnoveno autobusové spojení mezi Šrínagarem a Mutaffarábádem.

Vznik konfliktu

Poté, co se rozpadla Britská Indie, tak poslední maháradža Hari Singh váhal, zda podepsat smlouvu o připojení k Indii nebo k Pákistánu. Lákala ho vidina, že Kašmír v periferní poloze na zdánlivém okraji zájmu obou dominií dosáhne nezávislosti. Mýlil se. V říjnu 1947 vpadli do země bojovníci horských kmenů z afghánského pomezí. Maháradža urychleně podepsal smlouvu o připojení k Indii a požádal ji o vojenskou pomoc.

Dosavadní vývoj

Indie - udoli Mulbekh Wakha

Na základě vývoje po roce 1947 je rozlehlá země rozdělena do tří částí. Spravuje je Indie, Pákistán a Čína. Do věčného obrazu přírody přibyla síť strážních stanovišť, nových komunikací, ubytoven a palebných postavení, užívaných čas od času naostro. Poměry lze charakterizovat jako stav často neklidného příměří podél demarkační linie platné od roku 1949 a pozměněné dohodou v Simle v srpnu 1972. Pro indicko-čínské pomezí žádná podobná smlouva neexistuje, mapy zde zaznamenávají linii faktické kontroly. Ta se právě v Kašmíru podstatně odlišuje od indické nebo čínské verze tzv. tradiční zvyklostní hranice, podkladu pro protichůdné územní nároky.

Současný stav

Ozbrojenci hlídající klid v ulicích

Dnešní stav je vyústěním dějinného vývoje země.Od roku 1974 má vlastní parlament, voleného prezidenta a vládu vedenou premiérem. Označuje se za islámskou republiku s hlavním městem Muzaffarábádem. Ozbrojené střety mezi indickou armádou a militantními muslimy vypukly v roce 1989. Nikdy zcela neuhasly, kolísá jen jejich intenzita. Ve vypjatých obdobích se extrémisté uchylují k teroru, na který vládní síly reagují opatřeními postihujícími civilisty obou náboženství. Mise příslušníků OSN může výbuchy náboženských a politických emocí jen registrovat. V této atmosféře jsou i pouhá setkání indických a pákistánských státníků pokrokem, ale zatím bez závěru. Mír dodnes nepanuje.

Předpokládaný vývoj

Pouliční nepokoje

Jednání v Dillí v lednu 2004 s kašmírskou koalicí Harijat skončila se souhlasem zastavením všech forem násilí. Snad nejistý začátek mírového procesu. V dubnu 2005 tak mohlo být obnoveno autobusové spojení mezi Šrínagarem a Mutaffarábádem, po 57 letech první veřejný kontakt mezi částmi rozdělené země. Ale i tak, v Patánu radikálové odpálili nálož. Ještě, že až poté, co "autobus míru" projel. Užitečná lekce o lidské malosti v zemi, kde se rodila legenda o Šangri-la, ráji na zemi…

Literatura

Autor: Lucie Benešová, 2.C, 2011
Aktualizace: Jonáš Eichinger, 2.D, 2013