Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Mže

Základní charakteristiky toku
Prameniště Hornofalcký les; výška 700 m n. m.; Spolková republika Německo
Ústí Na soutoku s Radbuzou získává jméno Berounka.
Délka toku 106,5 km
Rozloha povodí 1828,6 km²
Průměrný průtok u ústí 8,55 m³/s

Přítoky

Průběh toku

Jez u Pavlovic Tok vzniká spojením několika pramenných potoků v okolí Tachova. Mělké údolí v břidlici je až do Kočova. Řeka protéká Českým lesem, Podčeskolesou pahorkatinou, Tachovskou branou, Bezdružickou vrchovinou, Stříbrskou pahorkatinou a ústí do Plzeňské kotliny. Vodárenský zdroj Lučina je chráněný úsek. Na řece jsou dvě nádrže, a to Lučina a Hracholusky. U Kočova vytváří klikaté řečiště a voda je poměrně rychlá. Jeden z nejhezčích úseku je ve Stříbře. Zákruty se prodírají údolím a řeka je obklopená lesem a loukami. Na řece dají zpozorovat i menší peřeje. Řeka směrem k Hracholuskám protéká velmi bohatě členitým údolím. Břehy jsou převážně přírodní. Voda přitékající z nádrže je ale celoročně studená. Krajina za nádraží Hracholusky je klidná a tichá. Na jezu v Bukovci je již řeka 30 metrů široká a poměrně hluboká. Nejčastěji využívanou částí vodáky je 11 km od Kočova.

Zajímavá místa poblíž toku

Světce

Tok řeky

Část města Tachov, kde se nachází klášter pavlánů, kostel Čtrnácti sv. pomocníků, který byl upraven na zámek. Zbytky středověkého opevnění města Tachov ohraničují památkovou zónu.V této zóně jsou kostely Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava. Také se zde nachází pomník obětím pochodu smrti z 2. světové války.

Zřícenina Volfštejn

Zřícenina Volfštejn je z doby gotiky a je u Černošína. Do skály je zde vytesaná věž a příkop. Ve městě Stříbro jsou dochovány také části opevnění. Také radnice s barokní věží je významná památka.

Trpísty

Část obce Erpužic se může pyšnit barokním zámkem. Město Touškov je také památková zóna. Je zde mnoho maloměstských domů, morový sloup, barokní fara a zřícenina hradu Buben. I ve měste Křimice je zámek. Je empírově upraven, ozdoben sochy na pilířích a obléhá ho park.

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4
  2. Větvička Václav, Rendek Jan: Vltava, nakladatelství JAN VAŠUT s. r. o., 2008, ISBN 978-80-7236-549-4

Autor: Tereza Mrázková, 2.D, 2012