Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Milevský potok

Základní charakteristiky toku
Prameniště Půl kilometru na sever od Chýšek ve výšce 649 m n. m.
Ústí Zprava do Smutné asi 3 km pod Sepekovem ve výšce 409 m n. m.
Délka toku 19,8 km
Rozloha povodí 79,9 km²
Průměrný průtok u ústí 0,37 m³/s

Přítoky

potok

Bez významných přítoků

Průběh toku

Z pramenné zalesněné oblasti protéká krajinou středního Povltaví.Teče nejprve téměř jižním směrem. Pod Milevskem se obrací k jihovýchodu a tento směr udržuje až k ustí. Protéká kopcovitou krajinou Středočeské tabule, která je plná menších lesíků, polí a luk. Okolí toku je poměrně málo frekventované. V povodí Milevského potoka je několik rybníků, některé z nich napájí.

Zajímavá místa poblíž toku

Chyšky

obec s 1086 obyvateli, 9 km severovýchodně od Milevska v nadmořské výšce 666 m; kostel sv. Prokopa později zbarokizován a doplněn věží; v okolí Javorová skála (723 m), Kozlov (708 m), zachována řada lidových staveb.

Jenišovice

necelé 3 km severozápadně od Milevska(směr Hrejkovice); zámeček - v jádru renesanční patrová obytná budova s připojenou sýpkou.

klaster

Milevsko

město s 9782 obyvateli v jižních Čechách v Táborské pahorkatině 23 západně od Tábora v nadmořské výšce 461; klášter premonstrátů (nejstarší velký klášter v jižních Čechách) Románská trojlodní bazilika Navštívení (původně Nanebevzetí) Panny Marie, opatská kaple sv. Markéty, gotického původu je tzv. latinská škola kostel sv. Jiljí, hřibitovní kostel, barokníkostel, barokní Stará radnice a novorenesanční Nová Radnice, sportovní areál sletním i zimním stadionem a halou; v okolí střední Povltaví, Orlík. Zvíkov, Sepekov, Červená, Rukávečská obora, rybník Pytrlák.

Sepekov

viz. Smutná

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4
  2. Větvička Václav, Rendek Jan: Vltava, nakladatelství JAN VAŠUT s. r. o., 2008, ISBN 978-80-7236-549-4

Autor: Nguyen Hoang, V4.G, 2012