Kleť a CHKO Blanský les Rýdův kopec Hýlačka O projektu

Hýlačka a Stříbrná stezka

Dne 22. 6. 2018 jsme se sešli na zastávce městské hromadné dopravy v 8:10 na Parkánech a autoubusem jsme dojeli na zastávku na Větrovech. Odtud to byl jen malý kousek na Hýlačku. Tím jsme pro změnu navštívili jižní výběžek Středočeské pahorkatiny, konkrétně Táborskou pahorkatinu.

Rozhledna Hýlačka

Základní údaje o rozhledně
Poloha: Na Větrovech, na vrchu Hýlačka
Souřadnice WGS84: 49°23'19.474" N, 14°38'35.524" E
Celková výška: 35,6 m
Výška výhledové plošiny: 25 m
Počet schodů: 136
Materiál: ocel a dřevo modřínů poškozených požárem původní rozhledny
Otevřena: 1. srpna 2015
hylacka.jpg, 186kB

Po výstupu na výhledovou plošinu rozhledny se nám naskytl nádherný pohled na krajinu. Viditelnost tento den byla velice dobrá, tudíž bylo vidět velmi daleko - viz severní panoráma z Hýlačky a jižní panoráma z Hýlačky.

VyhledNaSever.jpg, 163kB
Výhled z rozhledny směrem na sever přes Tábor
NaHylacce.jpg, 236kB
Na výhledové plošině rozhledny Hýlačka

Stříbrná stezka

Cesta zpět k Táboru vedla po Stříbrné naučné stezce. Ke konci naší cesty jsme sledovali zelenou místní turistickou značku (= zelené psaníčko) až na Čelkovický most a při výstupu kolem Granátové skály jsme si stopovali čas, za který vyjdeme schody od řeky ke kostelu Sv. Jakuba. Po výstupu jsme si změřili i tepovou frekvenci. Na základě naměřených hodnot jsme si mohli určit sílu srdečního svalu pomocí výpočtu množství krve, které naše srdce přisune každým tepem každému kilogramu našeho těla. Bližší vysvětlení naleznete v popisu Táborského zdravotního a naučného okruhu, zatímco výpočet Vám z naměřených hodnot Vám usnadní jednoduchá excelovská tabulka vytvořená dle původního popisu okruhu.

Použité informační zdroje

Při zpracování této stránky byly použity následující podklady: