Martinický potok
(Zlatý potok)
Základní charakteristiky toku
Prameniště |
ve Slavětíně, 3 km jižně od Načeradce v nadmořské výšce 635 m |
Ústí |
zleva do Želivky ve Švihovské nádrži v nadmořské výšce 377 m |
Délka toku |
36,2 km |
Rozloha povodí |
116,0 km² |
Průměrný průtok u ústí |
0,61 m³/s |
Přítoky
- L - Stupnický potok
- P - Lukavecký potok
- P - Kateřinský potok
- L - Mohelnice
- P - Smrdovský potok
- P - Košetický potok
- P - Pekelský potok
- L - Suchý potok
Průběh toku
Protéká od západu k východu Křemešnickou vrchovinou od pramenu jako Zlatý potok, u Skočidolovic se jeho název mění na Martinický potok.
Okolní krajina je pestrá. V povodí je i několik rybníků. Potok si udržuje čistou vodu až k ústí. V ochranném vodárenském pásmu ÚN Švihov má chráněný úsek toku.
Zajímavá místa poblíž toku
- Lukavec: obec s 1 201 obyvateli, 10 km severně od Pacova v nadmořské výšce 579 m; zámek secesně upraven - čtyřkřídlá patrová udržovaná budova s vnitřním nádvořím, stavba s dvoupatrovou věží a balkonem, vstupní brána s balkonem na sloupech, otevřené arkády na hranolovitých pilířích, valy s příkopy, částečně udržovaný anglický park s klasicistním pavilonem nazývaným Hříbek - šestiboký patrový objekt upravený jako pamětní síň A. Sovy, v zahradě pod zámkem rybník; v okolí Strážiště (744 m) - barokní kaple sv. Jana u minerálního pramene Vyklantice.
- Chýstovice: obec s 56 obyvateli, 11 km jihozápadně od zaniklých Dolních Kralovic; lidová architektura - dobře zachovaná velká náves, v jejímž severovýchodním, koutě vyniká trojice usedlostí se secesními fasádami.
- Košetice: obec s 743 obyvateli, 9 km severozápadně od Želiva (13 km jihozápadně od zaniklých Dolních Kralovic) v nadmořské výšce 520 m; Starý zámek raně barokně přestavěný a rozšířený o barokní jižní křídlo - patrová dvoukřídlá budova, hlavní barokní průčelí má uprostřed bránu s mříží a vraty, nad ní balkon s mřížkou, nad branou na střeše vikýř, po jeho stranách sochy Cerery a Bakcha, hospodářské budovy, za zámkem anglický park, před zámkem menší zahrada s hvězdicovitou kašnou se lvem; Nový zámek upravený klasicistně vznikl na místě fary - přízemní budova s věžičkou, kolem zámečku zahrada; kostel Narození Panny Marie upravený barokně; v okolí Nový rybník, Onšov, Hrozný žlab, Želiv, Hořepník, Vyklantice.
- Onšov: obec s 270 obyvateli, 15 km severovýchodně od Pacova v nadmořské výšce 448 m; barokní zámek - patrová udržovaná budova, dvůr (starší než zámek) s barokní branou, hospodářské stavení; v obci umělecky cenný barokně upravený kostel sv. Markéty, fara upravená barokně; v okolí Studený, Želiv.
- Senožaty: obec se 713 obyvateli, 11,5 km západně od Humpolce; kostel sv. Jana Nepomuckého barokně přestavěný a doplněný věží, pozdně barokní fara, lidová architektura - dům barokně formovaný štítem.
Použitá literatura
Při zpracování stránky byly použity následující podklady:
- Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4
Autor: Jana Řičicová, V4.G, 2013