Rozhledna Blaník se nachází na Velkém Blaníku v nadmořské výšce 638 m. Věž je vysoká 29,5 m. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. První obřad se zde uskutečnil 30. 4. 1999. Tvar rozhledny připomíná husitskou hlásku.
V roce 1914 byla pražským arcibiskupem Lvem Skrbenským z Hříště zbudována na Blaníku rozhledna. Jednalo se o 20 metrů vysokou věž dřevěné otevřené konstrukce, na kterou se dalo vystoupat pouze po žebřících. Již o dvacet let později se pod náporem větru zřítila. Poté se zvažovalo s novou rozhlednou vybudovat i kapli sv. Václava, což však nakonec nebylo nikdy realizováno. Roku 1939 rozhodl Klub českých turistů o postavení nové rozhledny, která tu stojí dodnes.
Při výstupu na rozhlednu můžete počítat schody a poté svůj odhad zapíšete do vrcholové knihy na vyhlídkové plošině.
Velký Blaník je národním symbolem naděje a víry v lepší budoucnost. Tato hora je opředená spoustou zajímavých pověstí. Nejznámější a jistě také nejčtenější je pověst o bájných blanických rytířích, kteří odpočívají uvnitř hory. Až českému národu bude nejhůře, vyjedou rytíři z hory a českému národu pomohou. Ale existuje mnoho dalších pověstí o Blaníku a o setkání lidí s blanickými rytíři.
Pověsti se od sebe moc neliší, v podstatě jde pořád o to samé - ovečka, koně a jiná zvířata se ztratí a vozka, či ovčák je jdou hledat. Otevře se před nimi hora a oni v ní stráví s rytíři např. 10 let. Později se vrátí a diví se, že uplynulo tolik času.
Jedna známá pověst ovšem nezapadá do tohoto "standardu". Nese název Blanický rytíř a vypráví o Bebě, malé dívce, o kterou pečuje polesný Boreš. Ta se, když pásla krávy, střetla s rytířem, se kterým se rozdělila o chleba a on ji na oplátku dal pytel s kamením. Ty se později, k údivu všech, změnily ve zlaté plíšky. Později se setkala s rytířem znovu a on ji znovu obdaroval. Tentokrát ji dal prsten, který každého, kdo si ho nasadí, donutí říkat pravdu. Díky němu Beba pozná, na koho si dávat pozor, a nakonec si díky němu nachází ženicha. Na svatbě se ukáže i onen rytíř, který Bebě žehná a říká ji, aby si ve svých motlitbach vzpomněla i na blanické rytíře.
Přírodní rezervace Velký Blaník, Malý Blaník a Podlesí (Býkovické rybníky) jsou 3 z celkem 5 maloplošných zvláště chráněných území tvořící CHKO Blaník, které jsme navštívily. Zbylé 2 přírodní památky jsou Částrovické rybníky a Rybník Louňov. Z celkem 26 chráněných krajinných oblastí v ČR je CHKO Blaník nejmenší.
Předmětem ochrany je navrácení do lesního komplexu bučiny a obnovení biodiversity. Podlesí je zároveň i nejvýznamnější mokřadní lokalitou na území CHKO Blaník.
Více informacíBlaníky jsou součástí Mladovožické pahorkatiny, přičemž Velký Blaník je jejím nejvyšším vrcholem s výškou 638 m n. m. (Malý Blaník má 580 m n. m.). Horniny jsou převážně pararuly (metamorfované sedimenty), ortoruly (metamorfované vyvřeliny) a migmatity (metamorfované směsi ruly a žuly). Tyto vrcholy vznikly při hercynském vrásnění v prvohorách.
Louňovice pod Blaníkem – menhir Přítel – Veřejová skála – památník základního kamene Národního divadla - Slepičí skála - rozhledna na Velkém Blaníku – zřícenina kaple sv. Máří Magdaleny na Malém Blaníku – Malý Blaník - Býkovický rybník – Louňovice pod Blaníkem (https://mapy.cz/s/gupejanago).