Velký a Malý Blaník Jarník Babina O projektu

Velký a Malý Blaník a CHKO Blaník

Rozhledna Velký Blaník

Základní údaje o rozhledně
Poloha: 2 km VSV od Louňovic a 2,75 km JJZ od Kondrace
Souřadnice WGS84: 49°38'30.77" N, 14°52'22.99" E
49.64188 N, 14.87305 E
Nadmořská výška: 638 m n. m.
Celková výška: 29.5 m
Výška výhledové plošiny: 25 m
Počet schodů: 107
Materiál: dřevo
Otevřena: 1941
IMG_9138.jpg, 120kB
Výhled z Velkého Blaníku
DSC04695.jpg, 159kB
Rozhledna na Velkém Blaníku

Geologie

Masiv Blaníku je tvořen převážně ortorulami. Má podobu hrásti, tj. tektonicky vyzdvižené kry. Kámen z Velkého Blaníku byl použit jako základní kámen Národního divadla.

Reliéf

Načeradecká pahorkatina, nejvyšší část Vlašimské pahorkatiny, je součástí rozsáhlejší Středočeské pahorkatiny. Dál na východ od Načeradeckého srázu se už zdvihá Českomoravská vrchovina.

Výhled

Rozhledna na Velkém Blaníku nabízí kruhový výhled na:

Průběh trasy

Vyšli jsme z Kondrace, kde jsme si prohlédli dvoulodní románský kostel sv. Bartoloměje ze 13. století. Zastavili jsme se v Geologické expozici hornin Podblanicka a přes potok Brodec pokračovali na Slepičí skálu, z níž pochází základní kámen Národního divala. Vstoupili jsme při tom na území přírodní rezervace Velký Blaník chránící přirozené bučiny na jeho svazích. Stezka je zde lemována různými interaktivními prvky jako jsou poznávačky, lesní xylofon apod. Po závěrečném výstupu na vrchol Velkého Blaníku následovala přestávka zpestřená výstupem na vrcholové skalisko a pak samozřejmě i výstup na rozhlednu a výhledy do jejího dalekého okolí.

Přes silnici Louňovice pod Blaníkem - Načeradec, nad níž skončila PR Velký Blaník, jsme začali stoupat na Malý Blaník a vstoupili jsme do stejnojmenné přírodní rezervace vyhlášené na ochranu tamních kyselých bučin. Po zastávce u kaple sv. Máří Magdaleny jsme kamenným mořem vystoupili na samotný vrchol Malého Blaníku.

Po krátké přestávce jsme sestoupili k Býkovického rybníku, který je součástí přírodní rezervace Podlesí vyhlášené na ochranu rybníků s rašelinnou loukou. Cestu jsme pak zakončili v Louňovicích pod Blaníkem.

Výškový profil

profil.png, 14kB

Malý Blaník

Byl zde hrádek, který v roce 1420 skončil dobytím husity. A taky tam stála i kaple svaté Máří Magdaleny. Stavba byla dokončena v polovině 18. století, ale už 30 let na to Josef II. kapli v rámci svých reforem zrušil.

DSC04720.jpg, 274kB
Kaple svaté Máří Magdaleny pod vrcholem Malého Blaníku
DSC04727.jpg, 179kB
Pohled na 160 let starý smrk uprostřed kaple

CHKO Blaník

Blaník je nejmenší CHKO České republiky. V jeho rámci jsou vyhlášeny tři přírodní rezervace, kterými jsme během přechodu obou Blaníků prošli, a dvě přírodní památky. Blíže např. na stránkách o CHKO Blaník na našem webu o zvláště chráněných územích ČR.

DSC04752.jpg, 102kB
Pohled přes Býkovický rybník na Malý Blaník (kliknutím lze zvětšit)

Použité informační zdroje

Při zpracování této stránky byly použity následující podklady:

Zpracovali: Daniel Benda a Tomáš Macholda